Wyroki sądów i trybunałów

Orzeczenia sądów i interpretacje urzędów » Wyroki sądów i trybunałów

Aktualizacja: 01.06.2021 r.

Zarówno pisząc jakieś pismo procesowe (pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od nakazu zapłaty, apelację, odpowiedź na apelację, itd.) jak i opracowując umowę, regulamin czy przyjmując jakąś praktykę w firmie w sprawach budzących wątpliwości prawne, warto przejrzeć/powołać się na orzecznictwo sądów w podobnych sprawach.

Jeśli mamy pojedyncze problemy, nie ma sensu zakupywać drogiego programu prawniczego. Wystarczy poszukać odpowiednich wyroków w sieci. Tym bardziej, że nie trzeba w tym celu przeszukiwać setek stron. Wystarczy od razu „uderzyć” do źródła. Gdzie zatem je znaleźć? Moim zdaniem, najlepiej na oficjalnych stronach sądów, tym bardziej, że często znajdują się tam wyszukiwarki ułatwiające odnalezienie interesujących nas spraw. Sugeruję, aby z dystansem podchodzić zwłaszcza do publikacji dziennikarzy z sensacyjnymi tytułami opisującymi różne wyroki, ponieważ dość często przedstawiają albo błędny opis sprawy, albo zawierają niedomówienia, które wypaczają sens wyroku.

Gdzie znajdziemy wyroki sądów powszechnych i trybunałów?

Osobiście preferuję dwie strony internetowe zawierające orzecznictwo:

1. stronę Sądu Najwyższego (SN) – wyroki SN znajdują się pod tym adresem

Strona umożliwia m.in.: przeglądanie najnowszych opublikowanych tam orzeczeń z podziałem na Izby, sortowanie bazy orzeczeń po określonych frazach/zwrotach, sygnaturze, itd. przeglądanie urzędowych zbiorów orzeczeń poszczególnych Izb, biuletynów SN. Osobno odnajdziemy też te najważniejsze orzeczenia, czyli wydane przez pełny skład SN oraz uchwały mające moc zasad prawnych.

Strona SN w zakładce „Sprawy” umożliwia również zapoznanie się ze sprawami, które wpłynęły do SN, z informacjami o stanie spraw (po podaniu sygnatury) oraz zapoznanie się z wokandą (spisem spraw rozpatrywanych przez sąd w poszczególnych dniach).

Jeśli nie znajdziemy poszukiwanego orzeczenia, zgodnie z informacją zawartą na stronie SN: „Orzeczenia niewystępujące w internetowej bazie orzeczeń Sądu Najwyższego są udostępniane przez Referat do spraw dostępu do informacji publicznej” – jest to możliwe poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy podany na stronie SN. Miałam okazję sprawdzić ten tryb i muszę przyznać, że tego samego dnia otrzymałam wyrok.

2. tę stronę zawierającą wyroki sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych: http://orzeczenia.ms.gov.pl/ - znajdziemy tu sporą bazę z orzeczeniami sądów powszechnych, z podziałem na Sądy Rejonowe, Okręgowe i Apelacyjne oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W bazie zostały opublikowane także wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jako że wydaje je Sąd Okręgowy w Warszawie. Chociaż sądy publikują tam orzeczenia bardzo wybiórczo, to jednak jest ich na tyle dużo, że pozwalają zorientować się nie tylko w tym jakie orzeczenia zapadają w sądach w interesujących nas sprawach, ale także w orzecznictwie sądów z regionu, okręgu i apelacji, której podlegamy. Przed wdaniem się w spór możemy zatem lepiej ocenić szanse uzyskania korzystnego wyroku.

Na stronie znajdziemy wyszukiwarkę prostą - umożliwiającą wyszukanie określonych fraz/słów w treści orzeczeń lub konkretnego rozstrzygnięcia po podaniu sygnatury oraz wyszukiwarkę zaawansowaną - umożliwiającą ustawienie bardziej szczegółowych parametrów, a także hasła tematyczne – umożliwiające odszukanie orzeczeń z danej kategorii. Plusem jest również to, że strona została skonstruowana bardzo intuicyjnie i szybko się wczytuje.

Poza powyższymi stronami, wyroki sądów i trybunałów możemy znaleźć jeszcze na takich oficjalnych stronach:

* wyroki Trybunału Konstytucyjnego są publikowane pod tym adresem. W tej samej zakładce znajdziemy także m.in. wokandę, postanowienia i transmisje z rozpraw.
* orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) znajdziemy na tej stronie,
* ongiś dobrze opracowaną bazę orzecznictwa sądów w sprawach ubezpieczeniowych prowadził Rzecznik Ubezpieczonych. Obecnie Rzecznika Ubezpieczonych już nie ma, jest Rzecznik Finansowy, który przejął temat lecz mam wrażenie, że się do tego projektu nie przykłada. Baza nie została podpięta pod jego nową stronę, znajduje się na stronie archiwalnej tutaj. Oby działała jak najdłużej.

tagi: gdzie znaleźć wyroki sądów, wyszukiwarka wyroków, uchwały Sądu Najwyższego, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego