Wyroki sądów i trybunałów

Orzeczenia sądów i interpretacje urzędów » Wyroki sądów i trybunałów

Zarówno pisząc jakieś pismo procesowe (pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od nakazu zapłaty, apelację, odpowiedź na apelację, itd.) jak i opracowując umowę, regulamin czy przyjmując jakąś praktykę w firmie w sprawach wątpliwych, warto przejrzeć/powołać się na orzecznictwo sądów w podobnych sprawach.

Jeśli są to pojedyncze problemy, nie ma sensu zakupywać drogiego programu prawniczego. Wystarczy poszukać odpowiednich wyroków w sieci. Tym bardziej, że nie trzeba w tym celu przeszukiwać setek stron. Gdzie zatem je znaleźć? Moim zdaniem, najlepiej na oficjalnych stronach (sugeruję, aby z dystansem podchodzić zwłaszcza do publikacji „z komentarzem dziennikarskim” odnośnie różnych wyroków, ponieważ dość często przedstawiają albo błędny opis sprawy, albo zawierają niedomówienia, które wypaczają sens wyroku).

Osobiście preferuję dwie strony internetowe zawierające orzecznictwo:

1. stronę Sądu Najwyższego (SN)wyroki SN znajdują się pod tym adresem

Strona umożliwia: przeglądanie najnowszych opublikowanych tam wyroków z podziałem na Izby, sortowanie bazy orzeczeń po określonych frazach/zwrotach, sygnaturze, itd. przeglądanie biuletynów SN oraz orzecznictwa europejskiego w sprawach karnych.

Strona SN w zakładce „Sprawy” umożliwia również zapoznanie się ze sprawami, które wpłynęły do SN, z informacjami o stanie spraw (po podaniu sygnatury) oraz zapoznanie się z wokandą (spisem spraw rozpatrywanych przez sąd w poszczególnych dniach).

Jeśli nie znajdziemy poszukiwanego orzeczenia, zgodnie z informacją zawartą na stronie SN: „Orzeczenia niewystępujące w internetowej bazie orzeczeń Sądu Najwyższego są udostępniane przez Referat do spraw dostępu do informacji publicznej” – jest to możliwe poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy podany na stronie SN. Miałam okazję sprawdzić ten tryb i przyznać muszę, że tego samego dnia otrzymałam wyrok.

2. tę stronę zawierającą wyroki sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych - znajdziemy tu sporą bazę, cały czas uzupełnianą, z orzeczeniami sądów powszechnych. Niestety jeszcze nie wszystkie sądy publikują tam swoje orzeczenia (zwłaszcza rejonowe), ale jest ich coraz więcej i pojawiają się coraz szybciej.

Na stronie znajdziemy wyszukiwarkę tzw. prostą - umożliwiającą wyszukanie określonych fraz/słów w treści orzeczeń lub konkretnego orzeczenia po podaniu sygnatury, wyszukiwarkę „zaawansowaną” - umożliwiającą ustawienie bardziej szczegółowych parametrów oraz hasła tematyczne – umożliwiające odszukanie orzeczeń z „danej kategorii”. Strona została skonstruowana bardzo intuicyjnie, szybko się wczytuje i zawiera naprawdę imponującą ilość wyroków.

Poza powyższymi stronami, wyroki sądów i trybunałów możemy znaleźć jeszcze na takich oficjalnych stronach:

* wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod wyżej podanym adresem z wyrokami sądów,

* wyroki Trybunału Konstytucyjnego pod tym adresem, oczywiście pozostałe informacje o Trybunale Konstytucyjnym w tym e-publikacje i wokandę znajdziemy na stronie głównej Trybunału,

* o zasadach postępowania i stanie spraw przed e-sądem dowiemy się z tej sądowej strony internetowej,

* orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) znajdziemy na tej stronie,

* doskonale zebrane orzecznictwo sądów w sprawach ubezpieczeniowych można odnaleźć na tej stronie Rzecznika Ubezpieczonych – orzeczenia zostały „przypisane” do konkretnych artykułów ustaw, co bardzo ułatwia odnalezienie tych, które nas interesują.

!!! Jeśli prowadzimy większą ilość spraw lub nawet niewiele, ale mamy daleko do sądu, warto zainteresować się czy sąd, w którym sprawy prowadzimy umożliwia zdalne zapoznawanie się ze sprawami.

Taką funkcjonalność posiadają wrocławskie sądy – przykład: link powyżej. Aby otrzymać dostęp do informacji o swoich sprawach, należy zarejestrować się w tym portalu zakładając konto, a następnie stawić się w sądzie w podanym terminie z dokumentami umożliwiającymi weryfikację osoby. Dopiero wówczas uzyskuje się internetowy dostęp do prowadzonych spraw. Jak informują sądy na ww. stronie „Łatwo i szybko sprawdzisz na jakim etapie jest postępowanie, jakie czynności zostały wykonane oraz jakie są zaplanowane terminy posiedzeń. Portal pozwala również na oglądanie elektronicznej wersji akt sprawy i drukowanie ich kopii. Korzystanie z portalu jest bezpłatne, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze, uzyskując informacje szybciej.”

Zachęcam.