Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak założyć firmę? » Jednoosobowa działalność gospodarcza

Aktualizacja: 27-05-2021

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Można lapidarnie powiedzieć: założenie firmy nigdy nie było tak proste. Firmę można założyć całkowicie za darmo, nie wychodząc z domu, przez Internet za pośrednictwem strony administrowanej przez Ministerstwo Rozwoju, znajdującej się pod adresem: http://prod.ceidg.gov.pl. Jeśli traficie na stronę, która podaje opłaty za założenie firmy, wiedzcie, że to strona jednej z wielu firm pośredniczących w rejestracji lub też prowadzącej własne rejestry, o czym również informuje Ministerstwo. Bardzo prawdopodobne jest, że po założeniu firmy otrzymacie pismo z "zachętą" do wpłacenia określonej kwoty, aby dodać swoje przedsiębiorstwo do rejestru o nazwie łudząco podobnej do CEIDG. Niestety są podmioty, które wykorzystują sytuację, aby stworzyć przekonanie, że dokonanie zapłaty jest niezbędne do funkcjonowania firmy.

Oczywiście prowadzenie działalności w tej formie nie oznacza wykonywania pracy wyłącznie jednoosobowo, samodzielnie. Oznacza jedynie to, że firma posiada jednego właściciela, który oczywiście może zatrudniać pracowników, na gruncie podatku dochodowego zarobione kwoty stanowią jego przychód, natomiast za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem.

Firmę rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Jak wygląda rejestracja firmy?

Zasadniczo polega ona na wypełnieniu formularza CEIDG-1 i przesłaniu go elektronicznie do urzędu, lub też - jeśli ktoś woli bardziej tradycyjnie - na wydrukowaniu go i dostarczeniu do urzędu gminy.

Na podanej wyżej stronie CEIDG znajduje się właśnie ów formularz rejestracyjny. Należy go wypełnić wpisując swoje dane oraz podając informacje o zakładanej działalności gospodarczej m.in. jej klasyfikację według numeracji PKD (najlepiej wcześniej się z nią zapoznać i wyszukać odpowiednie numery). PKD to spis statystyczny różnych wykonywanych działalności. Klasyfikację tę można znaleźć choćby na jednym z "kafelków" w podlinkowanej wyżej stronie CEIDG lub też na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) - link do ich wyszukiwarki PKD znajdziesz na tej podstronie. Aktualnie obowiązuje PKD 2007.

Oczywiście przed przystąpieniem do rejestracji warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. W przypadku osób fizycznych nazwą firmy jest tak naprawdę imię i nazwisko przedsiębiorcy. Można jednak do imienia i nazwiska dodać jakiś wyraz lub grupę wyrazów funkcjonujących w języku lub samodzielnie stworzonych, z ograniczeniami wynikającymi z prawnie zastrzeżonych nazw oraz rozsądku (ten "dodatek" jest zmienialny). Jak już wspominałam, dobrze jest także wcześniej przygotować sobie numery PKD; zastanowić się nad rodzajem opodatkowania oraz datą rozpoczęcia działalności. Data ta będzie miała znaczenie m.in. dla wysokości składek płaconych do ZUSu (składka zdrowotna jest płatna za cały miesiąc, bez względu na ilość dni prowadzenia działalności, ale składka na ubezpieczenie społeczne jest płatna za taką ilość dni jaką prowadzisz działalność), a także na czas rozpoczęcia biegu ulg w zapłacie składek - liczą się pełne miesiące. Jeśli np. założysz działalność 1 stycznia i wybierzesz ulgę 6-miesięczną, będzie ona obowiązywała do czerwca, jeśli założysz 2 stycznia, będzie obowiązywała do lipca. Dodam jeszcze, że jeśli chcesz założyć działalność całkowicie zdalnie, musisz posiadać podpis kwalifikowany (płatny) lub podpisać się z poziomu Profilu Zaufanego (bezpłatnego, o czym poniżej).

Zarejestrować działalność można na kilka sposobów:

1. nie wychodząc z domu: najpierw zakładając nieodpłatnie profil zaufany na platformie ePUAP (więcej o profilu zaufanym na ePUAP można przeczytać na tej podstronie), następnie zakładając i aktywując konto w CEIDG, w którym wypełniamy wniosek online i podpisujemy go elektronicznie. Możemy też wybrać droższy sposób i zamiast podpisu przez Profil Zaufany, złożyć podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym (który jest płatny).

2. wypełniając wniosek online na stronie CEIDG bez posiadania konta (lub po jego założeniu), a więc z logowaniem lub bez logowania do systemu, ale bez Profilu zaufanego i podpisu kwalifikowanego - wtedy konieczne będzie wydrukowanie wniosku, podpisanie i złożenie w urzędzie dowolnej gminy (a zatem niekoniecznie gminie miejsca zamieszkania);

3. pobierając wniosek ze strony CEIDG lub z gminy, wypełniając go ręcznie, podpisując i składając w gminie. W tym przypadku gmina przepisze go na wersję elektroniczną.

4. pobierając wniosek ze strony CEIDG, drukując go, wypełniając, podpisując i przesyłając listem poleconym do gminy. Ale: w tym przypadku podpis musi być potwierdzony notarialnie.

W przypadku wątpliwości związanych z rejestracją firmy można zadzwonić do telefonicznej informacji CEiDG pod numerem 801 055 088 lub też 22 765 67 32.

Jakie inne formularze muszę złożyć, żeby zarejestrować firmę?

Od dawna, bo od 1 lipca 2011 r. obowiązuje tzw. zasada jednego okienka, oznaczająca, że przedsiębiorca składa tylko formularz rejestracyjny CEIDG-1 w jeden ze sposobów wyżej opisanych. Dane z wypełnionego wniosku są automatycznie przekazywane do ZUS/KRUS, urzędu skarbowego i GUS. Nie wypełnia się zatem żadnych innych wniosków rejestracyjnych i nie „biega” po innych urzędach. Jak to jednak zwykle bywa, jest pewne ale: jeśli chodzi o urząd skarbowy, należy pamiętać, że automatycznie są przekazywane same dane rejestracyjne informujące o założeniu działalności gospodarczej, formie opodatkowania podatkiem dochodowym i miejscu przechowywania ksiąg rachunkowych; deklarację VAT-owską należy więc złożyć odrębnie. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do sposobu opodatkownia, możesz poradzić się w swoim urzędzie skarbowym, zadzwonić pod numer Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) w godzinach od 7:00 do 18:00 – z telefonu stacjonarnego: 0 801 055 055 lub z komórki: (022) 330 03 30 i porozmawiać zupełnie anonimowo. Przydatne informacje podatkowe można znaleźć także na tej podstronie Ministerstwa Finansów. Jeżeli natomiast nie zamierzasz prowadzić osobiście księgowości, zwykle o złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów dbają biura rachunkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć zakładając firmę?

Jeśli chcesz prowadzić drobną działalność gospodarczą, dorabiając np. od czasu do czasu do emerytury, pensji, opieki nad małym dzieckiem czy dla własnej satysfakcji, pamiętaj, że dopóki Twoje przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej, swojej działalności nie musisz rejestrować.

Jak już pisałam powyżej, zakładając firmę warto jednocześnie zarejestrować się na platformie ePUAP, która umożliwia uzyskanie za darmo profilu zaufanego. Profil ten jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik płatnego bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Konto w ePUAP przyda się więc nie tylko w założeniu firmy, ale również w późniejszych kontaktach z administracją.

Na stronie CEIDG znajdują się również przydatne informacje dotyczące m.in. wsparcia dla nowych firm, baza przedsiębiorców (która powinna być przez przedsiębiorców aktualizowana w przypadku zmiany danych, ale nie zawsze jest), wyszukiwarka kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), informacje o ulgach ZUSowskich i wyszukiwarka podatników VAT, czyli tzw. biała lista podatników.

Należałoby również sprawdzić, czy działalność, którą chcemy prowadzić nie jest przypadkiem jedną z wielu rodzajów działalności regulowanych, czy nie wymaga jakichś zezwoleń, licencji, koncesji czy uprawnień.

Po dokonaniu rejestracji dobrze jest jeszcze założyć firmowy rachunek bankowy (choć dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie jest on wymagany, to jednak pomaga lepiej zapanować nad finansami w firmie). Przyda się do dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym (wpłat i zwrotu podatków), zapłaty składek do ZUS oraz rozliczeń z kontrahentami i klientami. Większość banków niestety nie umożliwia założenia go przed rejestracją firmy, wymagając podania numeru REGON. Po założeniu konta należy zaktualizować wniosek w CEiDG.

 

tagi: jak założyć działalność gospodarczą, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jak założyć firmę, gdzie i jak zarejestrować działalność gospodarczą