CEIDG

Rejestry » CEIDG

Co do zasady, przedsiębiorców znajdziemy w jednym z dwóch rejestrów: albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Oba rejestry znajdują się na „rządowych” stronach, a wydruki można pobrać ZA DARMO.

W CEIDG znajdziemy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników w spółce cywilnej, tzn. w przypadku, gdy ktoś prowadzi działalność gospodarczą w spółce cywilnej, przy danych wspólników będzie informacja o prowadzeniu działalności w spółce o określonej nazwie lub informacja o numerach REGON i NIP spółki (w zależności od informacji przekazanych do rejestru).

!!! Na stronie CEIDG znajduje się wyszukiwarka, w której możemy np. po imieniu i nazwisku, NIPie, REGONie czy adresie wyszukać przedsiębiorcę.

W wyszukiwarce istnieje również możliwość odnajdywania po numerze NIP lub REGON spółki cywilnej – jednak na dzień dzisiejszy, wpisy nie są kompletne, stąd mogą pojawić się trudności w znalezieniu wspólników w ten sposób.

Do CEIDG „podpięto” również wyszukiwarkę numerów KRS, ale tu także baza nie jest jeszcze kompletna.

Kiedy warto skorzystać z wyszukiwarki CEIDG?

Szukając informacji o przedsiębiorcach, weryfikując ich numery NIP i REGON, sprawdzając czy działalność gospodarcza nie została zlikwidowana lub zawieszona. Po wyświetleniu wpisu można pobrać i wydrukować dokument PDF, który jest honorowany przez sądy – można go dołączyć do pozwu na potwierdzenie prowadzenia działalności gospodarczej czy adresów.

Warto pamiętać:

W sporach sądowych przeciwko spółce cywilnej pozywamy jej wspólników (ponieważ spółka nie ma tzw. zdolności sądowej). W tej sytuacji należy wymienić w pozwie wspólników i podać adresy ich zamieszkania (a nie prowadzenia działalności przez spółkę). Wydruki z CEIDG mogą okazać się bardzo pomocne, ponieważ więlu przedsiębiorców wpisując się do rejestru podaje swój adres zameldowania.