Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak założyć firmę » Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza  – czyli prowadzenie działalności jako jedyny właściciel, oczywiście z możliwością zatrudniania pracowników. Można lapidarnie powiedzieć: jej założenie nigdy nie było tak proste. Firmę można założyć całkowicie za darmo, nie wychodząc z domu, przez Internet za pośrednictwem strony administrowanej przez Ministerstwo Gospodarki, znajdującej się pod adresem: http://prod.ceidg.gov.pl. Jeśli traficie na stronę, która podaje opłaty za założenie firmy, wiedzcie, że to strona jednej z wielu firm pośredniczących w rejestracji, o czym również informuje Ministerstwo.

Dawniej, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - czyli rejestr osób prowadzących działalność gospodarczą - była prowadzona w formie „papierowej” przez urzędy gmin. Obecnie mamy bazę elektroniczną. Tradycjonaliści jednak mogą nadal wybrać się do urzędu gminy, aby tam złożyć wniosek (najlepiej go wcześniej pobrać z tej strony i przygotować).

Schemat, w jaki sposób można założyć firmę, znajduje się na tej samej stronie CEIDG.

Dane z wypełnionego wniosku są automatycznie przekazywane do ZUS/KRUS, urzędu skarbowego i GUS. Ale: jeśli chodzi o urząd skarbowy, należy pamiętać, że są to same dane rejestracyjne informujące o założeniu działalności gospodarczej. W zależności od zakresu prowadzonej działalności lub wyboru formy opodatkowania, prawdopodobnie będzie potrzeba złożenia dodatkowych formularzy (choćby deklaracji VAT-owskiej). Najlepiej udać się lub zadzwonić do swojego urzędu skarbowego i zapytać – w urzędach w 90-procentach pracują naprawdę fajni ludzie, którzy chętnie udzielają informacji. Jeśli jednak rozmowa z urzędem skarbowym Cię przeraża, możesz zadzwonić pod numer Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) w godzinach od 7:00 do 18:00 – z telefonu stacjonarnego: 0 801 055 055 (koszt połączenia 35 gr/min) lub z komórki: (022) 330 03 30 (koszt połączenia wg taryfy operatora) i porozmawiać zupełnie anonimowo. Więcej informacji o KIP znajduje się na tej podstronie Ministerstwa Finansów.

Zakładając firmę przez Internet warto jednocześnie zarejestrować się na platformie ePUAP, która umożliwia uzyskanie za darmo profilu zaufanego. Profil ten jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, za który trzeba zapłacić. Konto w ePUAP przyda się więc nie tylko w założeniu firmy, ale również w późniejszych kontaktach z administracją.

Na stronie CEIDG znajdują się również przydatne informacje dotyczące m.in. wsparcia dla nowych firm, baza przedsiębiorców (która powinna być przez przedsiębiorców aktualizowana w przypadku zmiany danych, ale nie zawsze jest!), wyszukiwarka numerów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - we wniosku rejestracyjnym należy podać numery PKD głównych prowadzonych działalności.

Należałoby również sprawdzić, czy działalność którą chcemy prowadzić nie jest przypadkiem jedną z wielu rodzajów działalności regulowanych, czy nie wymaga jakichś zezwoleń, licencji, koncesji czy uprawnień.

Po dokonaniu rejestracji należy jeszcze założyć firmowy rachunek bankowy - będzie on potrzebny do dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym (wpłat i zwrotu podatków) oraz zapłaty składek do ZUS.

 

tagi: jak założyć działalność gospodarczą, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jak założyć firmę, jak zarejestrować działalność gospodarczą