Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak założyć firmę » Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Można lapidarnie powiedzieć: założenie firmy nigdy nie było tak proste. Firmę można założyć całkowicie za darmo, nie wychodząc z domu, przez Internet za pośrednictwem strony administrowanej przez Ministerstwo Gospodarki, znajdującej się pod adresem: http://prod.ceidg.gov.pl. Jeśli traficie na stronę, która podaje opłaty za założenie firmy, wiedzcie, że to strona jednej z wielu firm pośredniczących w rejestracji, o czym również informuje Ministerstwo.

Oczywiście prowadzenie działalności w tej formie nie oznacza wykonywania pracy wyłącznie samodzielnie; oznacza jedynie to, że firma posiada jednego właściciela, który oczywiście może zatrudniać pracowników, natomiast za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem.

Firmę w tej formie rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dawniej CEIDG - czyli rejestr osób prowadzących działalność gospodarczą - była prowadzona w formie „papierowej” przez urzędy gmin. Obecnie mamy bazę elektroniczną.

Jak wygląda rejestracja firmy?

Na podanej wyżej stronie CEIDG znajduje się formularz rejestracyjny oznaczony jako CEIDG-1. Należy go wypełnić wpisując swoje dane (wraz z NIPem) oraz informacje o zakładanej działalności gospodarczej, m.in. jej klasyfikację według numeracji PKD (najlepiej wcześniej się z nią zapoznać i wyszukać odpowiednie numery). Znajdują się tam numery statystyczne dla wykonywanych działalności. Klasyfikację można znaleźć choćby na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), a link do wyszukiwarki PKD podaliśmy na tej podstronie. Można ją znaleźć również w Formularzach i instrukcjach na stronie CEIDG.

Zarejestrować działalność można na kilka sposobów:

1. logując się do CEIDG, wypełniając wniosek on line i podpisując go elektronicznie. Aby wybrać ten sposób rejestracji należy założyć wcześniej konto w systemie. W tym trybie, w celu rejestracji należy posiadać albo podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym (który jest płatny), albo założyć wcześniej nieodpłatnie profil zaufany na platformie ePUAP (profil zakłada się poprzez złożenie wniosku na stronie epuap.gov.pl, niestety należy go później potwierdzić w ciągu 14 dni w jednym z wyznaczonych punktów). Więcej o profilu zaufanym na ePUAP można przeczytać na tej podstronie.

2. wypełniając wniosek on line na stronie CEIDG bez posiadania konta i tym samym bez logowania do systemu, oraz podpisanie go w dowolnej gminie (a zatem niekoniecznie gminie miejsca zamieszkania); należy tylko znać numer wysłanego wniosku;

3. pobierając wniosek ze strony CEIDG lub z gminy, wypełniając go ręcznie, podpisując i składając w gminie. W tym przypadku gmina przepisze go na wersję elektroniczną.

4. pobierając wniosek ze strony CEIDG, drukując go, wypełniając, podpisując i przesyłając listem poleconym do gminy. Ale: w tym przypadku podpis musi być potwierdzony notarialnie.

Schemat, w jaki sposób założyć firmę, znajduje się na tej samej stronie CEIDG.

Jakie inne formularze muszę złożyć, żeby zarejestrować firmę?

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje tzw. zasada jednego okienka, oznaczająca, że przedsiębiorca składa tylko formularz rejestracyjny CEIDG-1 w jeden ze sposobów wyżej opisanych. Dane z wypełnionego wniosku są automatycznie przekazywane do ZUS/KRUS, urzędu skarbowego i GUS. Nie wypełnia się zatem żadnych innych wniosków rejestracyjnych i nie „biega” po innych urzędach. Jak to jednak zwykle bywa, jest pewne ale: jeśli chodzi o urząd skarbowy, należy pamiętać, że automatycznie są przekazywane same dane rejestracyjne informujące o założeniu działalności gospodarczej. W zależności od zakresu prowadzonej działalności lub wyboru formy opodatkowania, będzie potrzeba złożenia dodatkowych formularzy (choćby deklaracji VAT-owskiej, informacji o numerze konta, o miejscu przechowywania dokumentów). Najlepiej udać się lub zadzwonić do swojego urzędu skarbowego i zapytać jakie formularze w naszej konkretnej sytuacji należy jeszcze złożyć – w urzędach w 90-procentach pracują naprawdę fajni ludzie, którzy chętnie udzielają informacji. Jeśli jednak rozmowa z urzędem skarbowym Cię przeraża, możesz zadzwonić pod numer Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) w godzinach od 7:00 do 18:00 – z telefonu stacjonarnego: 0 801 055 055 (koszt połączenia 35 gr/min) lub z komórki: (022) 330 03 30 (koszt połączenia wg taryfy operatora) i porozmawiać zupełnie anonimowo. Więcej informacji o KIP znajduje się na tej podstronie Ministerstwa Finansów. Jeżeli natomiast nie zamierzasz prowadzić osobiście księgowości, zwykle o złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów dbają biura rachunkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć zakładając firmę?

Jak już pisałam powyżej, zakładając firmę warto jednocześnie zarejestrować się na platformie ePUAP, która umożliwia uzyskanie za darmo profilu zaufanego. Profil ten jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym, za który trzeba zapłacić. Konto w ePUAP przyda się więc nie tylko w założeniu firmy, ale również w późniejszych kontaktach z administracją.

Na stronie CEIDG znajdują się również przydatne informacje dotyczące m.in. wsparcia dla nowych firm, baza przedsiębiorców (która powinna być przez przedsiębiorców aktualizowana w przypadku zmiany danych, ale nie zawsze jest), wyszukiwarka numerów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - we wniosku rejestracyjnym należy podać numery PKD głównych prowadzonych działalności.

Należałoby również sprawdzić, czy działalność którą chcemy prowadzić nie jest przypadkiem jedną z wielu rodzajów działalności regulowanych, czy nie wymaga jakichś zezwoleń, licencji, koncesji czy uprawnień.

Po dokonaniu rejestracji należy jeszcze założyć firmowy rachunek bankowy - będzie on potrzebny do dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym (wpłat i zwrotu podatków) oraz zapłaty składek do ZUS.

 

tagi: jak założyć działalność gospodarczą, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jak założyć firmę, jak zarejestrować działalność gospodarczą