ISAP - baza aktów prawnych

Rejestry » ISAP - baza aktów prawnych

ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych) - baza aktów prawnych prowadzona przez Kancelarię Sejmu.

Czasem zdarza się, że szukamy jakiejś ustawy, rozporządzenia czy konkretnego przepisu. Ze względów finansowych nie kupujemy w takiej sytuacji programu – programy typu LEX kosztują kilka tysięcy złotych (zawierają źródła prawa + orzecznictwo + komentarze). Zwykle szukamy w internecie i zwykle znajdujemy szukaną np. ustawę na wielu stronach internetowych. Ponieważ prawo w Polsce zmienia się dynamicznie jak biegi sportowego samochodu, warto się zastanowić czy ustawa, którą nie bez wysiłku czytamy (nie oszukujmy się – dla niewielu ludzi są to pasjonujące lektury), jest na pewno aktualna. Żaden komercyjny portal zamieszczający ustawy nie zagwarantuje, że tak właśnie jest, nawet jeśli dokłada starań żeby uwzględniać zmiany (a nie każdy dokłada).

Gdzie więc szukać tekstu przepisów prawnych, żeby mieć pewność lub bardzo duże prawdopodobieństwo, że są aktualne?

Oczywiście pomijając kwestię, że wszędzie mogą się pojawić błędy, naszym zdaniem najpewniejszy jest portal prowadzony przez Kancelarię Sejmu RP, znajdujący się pod adresem: http://isap.sejm.gov.pl (na którym oczywiście też znajdziemy zastrzeżenie, że taka publikacja elektroniczna nie jest źródłem prawa, ale należy przyjąć, że jest prowadzona rzetelnie i zmiany są rzeczywiście nanoszone niezwłocznie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw).

Po lewej stronie mamy tam wyszukiwarkę roczników aktów prawnych, haseł i co najważniejsze „wyszukiwanie” (w tytule należy wpisać nazwę szukanego aktu prawnego np. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wtedy pojawi nam się szukana ustawa oraz jej zmiany. Jeśli nie interesują nas ustawy zmieniające to pomijamy wszystkie ustawy zatytułowane „Ustawa z dnia…. o zmianie ustawy…” i szukamy tej, która ma tytuł „ustawa z dnia…o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Kiedy już w nią klikniemy pojawia nam się strona „opisująca” tę ustawę.

Pod tytułem mogą się pojawić takie informacje:

* tekst aktu – oznacza tekst uchwalony pierwotnie przez Sejm,

* tekst ogłoszony – to tekst w postaci ogłoszonej w Dzienniku Ustaw (może to być ustawa albo ustawa i jej zmiany),

* tekst jednolity – czasem, gdy się nazbiera dużo zmian ustawy, jest ogłaszany przez Marszałka Sejmu tekst jednolity (w przypadku rozporządzeń teksty jednolite wydają ministrowie, którzy wydali dane rozporządzenie). Są wtedy zbierane i nanoszone wszystkie zmiany, a następnie „uroczyście” jest ogłaszany i publikowany w Dzienniku Ustaw (Dz.U.) tekst jednolity,

* tekst ujednolicony – to tekst, który będzie interesował większość internatów, bo pokazuje aktualne brzmienie ustawy. Jest to tekst ustawy z naniesionymi zmianami tylko, że nie oficjalnie sklejany przez Marszałka Sejmu (jak przy tekście jednolitym), tylko – na tej stronie - zapewne przez pracowników Kancelarii Sejmu.

Poniżej, w informacjach o danej ustawie, są informacje o aktach powiązanych, które czasem mogą okazać się przydatne. Można tu znaleźć też np. wyroki Trybunału Konstytucyjnego (TK) uchylające jakieś przepisy, informacje o aktach wykonawczych – dla przeciętnego Kowalskiego wiążace są te ogłoszone w Dz.U. (różne zarządzenia, obwieszczenia itp. publikowane w M.P. – czyli Monitorze Polskim można sobie darować), dyrektywy unijne – jeśli były wdrażane jakąś ustawą.

Inny sposób na odszukanie danej ustawy w Internecie to wpisać jej nazwę w wyszukiwarkę rozpoczynając od słowa „ustawa”. Strona sejmowa jest dość dobrze zaindeksowana, a więc na pierwszej stronie w Google powinna nam się pojawić podstrona sejmowa z konkretną ustawą. Tu jedna uwaga – bardzo często w wyszukiwarce znajdziemy dwie podstrony (często obok siebie). Jedna będzie z oznaczeniem dokumentu PDF, a druga nie. Jeśli otworzymy dokument PDF, de facto nie będziemy mieli pewności, która to wersja ustawy, czy nie jest to jakaś ustawa zmieniająca. Lepiej – moim zdaniem – wejść na stronę „bez PDFa”, czyli na stronę „opisującą” daną ustawę.